Zachwyciły mnie … gabiony:)

Coraz częściej w telewizyjnych programach dotyczących aranżacji wnętrz i ogrodów, a także w internecie i pismach wnętrzarskich można usłyszeć/przeczytać o gabionach, jako ekologicznym, łatwym w montażu i efektownym pomyśle na aranżację przestrzeni zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Czym zatem są owe gabiony i jak można je wykorzystać?

gabiony2 www.architektura-krajobrazu.eu

Pierwszy raz spotkałam się z gabionami w programie telewizji Domo, Wielkie projekty. Wówczas gabiony posłużyły do budowy ściany wzmacniającej skarpę znajdującą się za budowanym domem. Później rzuciło mi się gdzieś w internecie w oczy zdjęcie dużego salonu, w którym z gabionów wykonano niezwykle oryginalną obudowę kominka. No i zaczęło się:)

www.domosfera.pl www.e-ogrodek.pl

Gabiony to specjalnie przygotowane prostopadłościenne siatki ze stali, w które można włożyć przeróżne materiały i je nimi wypełnić. Najpopularniejsze są różnego typu kamienie, szkło, gruz, drewno czy ziemia, którą można obsadzić roślinnością. Zaletą gabionów jest ich dekoracyjność, wytrzymałość, naturalny charakter i proekologiczny ponieważ jest zgodny z naturą, a do tego do ich tworzenia wykorzystujemy odpady – np. gruz pobudowlany czy ziemię z wykopu fundamentów pod dom. Jeśli zastosujemy je jako ogrodzenie, wówczas odizolują nas od hałasu ruchliwej ulicy wytłumiając go niczym ekrany akustyczne. Z gabionów można oprócz ogrodzeń tworzyć ławki, stoły, podbudowy grilla, niskie przepierzenia w przydomowym ogrodzie oraz tak na prawdę wszystko co przyjdzie nam do głowy. Co ważne, montaż gabionów jest prosty, więc możemy wykonać to samodzielnie, a to z pewnością daje wiele satysfakcji:)

Napisano w Aranżacja wnętrz