Dbamy o środowisko czyli o tym, co się nie nadaje na wysypisko śmieci

Codziennie produkujemy pełne kosze śmieci, które potem z kubłów zbiorczych są odbierane przez zakłady specjalizujące się w wywozie odpadów i następnie trafiają na wysypisko śmieci. My ograniczamy sie jedynie do wyniesienia smieci do kosza osiedlowego lub wystawienia pojemnika przed bramę. A czy kiedykolwiek się zastanawiamy, co dzieje się dalej z tymi śmieciami i jak to co wyrzucamy wpływa na nasze środowisko naturalne, a zatem i na nas samych?

śmieci

pixabay.com

Większość wyrzucanych przez nas śmieci jest spalana w spalarniach lub wywożona na hałdy wysypiska. Oba warianty szkodzą środowisku, bo hałdy zajmują miejsce, ale przede wszystkim zanieczyszczają powietrze, wodę i glebę, uwalniając takie substancje jak dwutlenek węgla i metan.

Niesegregowane odpady to także utrata zasobów naturalnych, bo jeśli poddajemy surowce recyklingowym, wówczas mniej potrzebujemy nowych z przyrody. Zatem warto przemyśleć zanim kupi się coś w sklepie, bo przemyślane zakupy pozwalają generować mniej śmieci. Zwracajmy też uwagę na to w czym podane są dane produkty i ile śmieci przy ich rozpakowaniu wygenerujemy. A dzięki temu wszystkim nam będzie żyło się lepiej i zdrowiej:).

Napisano w Z życia wzięte