Czym jest Flat Design?

Flat Design czyli inaczej płaskie projektowanie to wyraźnie zaznaczający się w ostatnim okresie trend w projektowaniu stron internetowych. Jest to taki typ grafiki komputerowej, która nie naśladuje rzeczywistości, tylko stawia na prostotę i przejrzystość. To chyba dwie najważniejsze cechy Flat design. Brak na takich stronach obramowań, cieni, gradientów i elementów 3D. Boom na Flat design zbiega się z zaprezentowaniem przez Microsoft pulpitu startowego dla Windows 8. Co więcej, trend ten staje się popularny także w aplikacjach mobilnych.

Flat Designu nie można jednak mylić z minimalizmem. W tym drugim przypadku, chodzi o maksymalne ograniczenie elementów, natomiast w przypadku płaskiego projektowania chodzi o pozbycie się wymienionych wyżej ozdobników, przy jednoczesnym nacisku na czytelność i koncepcję graficzną witryny. Dla Flat design ważny jest kolor, a dokładnie łączenie silnych, kontrastowych kolorów z szarościami, czernią czy bielą. Pozwala to na zachowanie równowagi koncepcji. Ważne jest wyczucie w łączeniu kolorów – można ich tu bowiem zastosować wiele. Pomocna będzie aplikacja Flat UI Colors, która wskaże trendy kolorystyczne.

W płaskim projektowaniu dużą rolę odgrywa typografia – najczęściej wybiera się skrajne odmiany czcionek czyli albo Bold albo Light. Krój pisma musi być atrakcyjny, a sam jego dobór może przeważyć o atrakcyjności strony, nawet ubogiej w grafikę. Ikonami są natomiast proste piktogramy. Projektowanie w stylu Flat sprzyja również innemu trendowi w projektowaniu graficznym, jakim jest tworzenie layoutów responsywnych.